A redőny telepítés fontos része az otthonunk modernizálásának, különösen, ha árnyékolástechnikai megoldásokról van szó. Az árnyékolástechnikai redőnyrendszereknek több fajtája is létezik. Ezt nyilván mindenki tudja, aki már egy kicsit is tájékozódott a témát illetően. Ha pedig valaki éppen redőny cserét tervezi, akkor biztosan épp azon gondolkozik, hogy melyik típus is lehetne a legjobb választás.
Ezek a redőnyök ugyanis egy új ház építkezésén vagy régebbi ablakok esetében is megállják a helyüket, a legtöbb esetben felszerelhetőek és használhatóak, még szigetelt házra is lehet redőnyt szerelni. Persze ez a megállapítás csak akkor állja, ha a felszerelés professzionálisan zajlik. Ugyanis ennek hiányában a legjobb redőny működése is akadozott lehet.
Az alábbiakban megnézzük, hogy milyen lépésekből áll a műanyag redőny felszerelése, így amikor kiérkezik hozzánk a szakember, akkor már kicsit hozzáértőbben tudjuk megnézni, hogy mit is csinál valójában.
A gurtni furatának elkészítése
A külső tokos műanyag redőny felszerelésének egyik legfontosabb mozzanata a gurtni furatának elkészítése. Azaz a furat megtervezése az, ami életbevágóan fontos, ha azt szeretnénk, hogy a műanyag redőnyünk hibátlanul tudjon majd működni. Az átmenő furat kialakításán fog múlni a könnyű redőnymozgatás, ahogy a gurtni élettartama is.
Ugyanis külső tokos műanyag redőnyből is több létezik. A hagyományos és az új típusú Lindab külső tokos műanyag redőnyök esetében nem biztos, hogy egyezni fognak a méretek. Ezért azokat mindenképpen pontosítani kell a telepítés megkezdése előtt.
A redőny telepítésekor elengedhetetlen a megfelelő tippek ismerete, amelyek segítenek a hatékony és hibamentes munkavégzésben. A sikeres redőny beépítés titkai között szerepel az alapos tervezés és a pontos méretek alkalmazása, amelyek nélkülözhetetlenek az optimális eredmény elérése érdekében.
A rossz furat kialakítása következtében a gurtni nem fog egy síkban átmenni azon és hozzá fog érni a furat belsejénél a műanyag ablak tokjához, zártszelvényéhez. A gurtni ekkor természetesen súrlódni fog, aminek következtében nagyobb mértékű lesz a kopás, és természetesen nehezebb lesz a redőny mozgatása is.
De az is előfordulhat, hogy a gurtni leugrik majd a tárcsáról, ami következtében a redőny használhatatlanná válik. Lehetetlenné válik a redőny felhúzása és leengedése is.
Beállítás és felerősítés
A furat kialakítását követően helyére kell tenni a műanyag redőnyt is. A gurtni elhelyezkedését figyelembe véve kell a redőnyt függőlegesen és vízszintesen is beállítani. Ha ez megtörtént, akkor csavarokkal is rögzítésre kerülhet maga a redőny.
Esztétikai szempontból a csavarok eltakarhatók tükörgombok segítségével. Ha ez hiánytalanul megvan, akkor már csak a belső szerelvények, a gurtni vezető görgő és a gurtni rögzítő, redőny automata felszerelése maradt hátra.
A redőnyök karbantartása során nem szabad megfeledkeznünk a szúnyogháló tisztításáról sem, hiszen ezek a praktikus kiegészítők is hozzájárulnak otthonunk kényelméhez és higiénikus állapotának megőrzéséhez. A szúnyogháló rendszeres tisztítása biztosítja, hogy az árnyékolástechnikai eszközeink hosszú távon is megőrizzék funkciójukat és esztétikai megjelenésüket.
Redőny telepítés saját kezűleg – megéri a kihívás?
Ahogy az már fentebb is olvasható volt, a redőny felszerelése precizitást és szakértelmet igényel, éppen ezért egy jó redőnyösre kell bízni a munkát. A nem megfelelően beállított és felszerelt műanyag redőny ugyanis nem fog megfelelően működni.
Azonban ettől eltekintve sem ajánlott a külső tokos műanyag redőny otthon történő felszerelése, ugyanis akár veszélybe is sodorhatjuk magunkat. Például egy emeleten lévő lakás esetében akár végzetes következményekkel is járhat a redőny telepítés. Ezért mindenképpen érdemes valóban szakértőkre bízni a redőny felszerelését.