Amikor új nyílászárót rakatunk be otthonunkban a régiek helyére, fontos szempont a redőny szerelés lehetősége is, hiszen ez befolyásolja az új ablakok funkcióit, hőszigetelését és megjelenését. Az elsődleges kérdés minden bizonnyal az lesz, hogy milyen anyagból készüljenek el az új nyílászáróink, fából vagy esetleg műanyagból? Azonban messze nem ez az egyetlen eldöntendő kérdés, amennyiben az ablakainkról van szó
Redőny fontossága
Fontos ugyanis annak az eldöntése is, hogy az ablakainkra kerüljön-e azonnal redőny vagy sem. Manapság már a legtöbb esetben erre a kérdésre igenlő a válasz. Hiszen a redőnyökkel sokkal egyszerűbb a sötétítés és segítenek az energia-megtakarításban, illetve nyáron a benti hűvös megtartásában. Nem utolsósorban pedig akár a szellőztetést is bogármentessé tehetik. Itt fontos megemlíteni az osztott redőny előnyeit is, amelyek közé tartozik a nagyobb rugalmasság és az egyedi árnyékoló képesség.
Redőny szerelés szempontjai
Persze előfordulhat, hogy már megvannak az új műanyag nyílászáróink, azonban azok műanyag redőnyök nélkül kerültek beépítésre. Sokakban felmerül azonban egy idő után, hogy mégis jó lenne felrakatni ezeket a műanyag redőnyöket. Vannak azonban esetek, amikor ez sajnos már nem lehetséges. Leggyakrabban ennek az oka a szigetelés. Pontosabban az a szigetelés, amelyet a nyílászárók beszerelése után végeznek el.
Szigetelési problémák redőny szereléskor
Az ilyen utólagos szigetelés során ugyanis nem feltétlenül gondolnak arra, hogy annyira szabadon hagyják az ablakokat, hogy később esetleg redőnyt lehessen rá szereltetni. Így a spalettán beforduló hungarocell szigetelés, a fa nyílászáró vagy műanyag nyílászáró látszó tokfelületét teljesen vagy több mint félig letakarja.
Mire figyeljen oda? Fontos tehát a redőnyszerelést akadályozó tényezőkre is odafigyelni, mint például a szigetelés módjára és mértékére.Így azonban lehetetlen a redőny szerelés, hiszen a redőnylábaknak – amelyekkel a redőny rögzítésre kerül – fel kell feküdniük az ablaktokra. Illetve arra is figyelni kell, hogy a redőny zsinórját is be kell tudni fúrni az ablaktokon vagy a toktoldón keresztül.
Előfordulhat az is hogy az ablakosok raknak a műanyag nyílászárókra ugyan toktoldót, hiszen tudják, hogy redőny is lesz majd a későbbiekben, de a szigetelő cég nem figyel erre és befedi egy részét ennek vagy a legrosszabb esetben teljesen letakarja a toktoldót. Ez azért nagyon rossz, mert ebben az esetben teljesen feleslegesen vettünk az új ablakunkra toktoldót.

Előfordulhat az is, hogy az ablaktok megfelelően látszódik, azonban a falkáva nem fut párhuzamosan a két oldalon, és felfelé beszűkül. Ilyenkor hiába lehetne rögzíteni az alumínium redőnyt, ha a szűk helyek miatt mégsem fog elférni anélkül, hogy falkávát meg nem sértenénk, hiszen a redőny méretét csak a legszűkebb ponthoz lehet igazítani.
Így, ha olyan ablakunk van, amelyen nincs redőny, akkor mindenképpen megéri szigetelés során legalább 5 cm-t kihagyni az ablak látszó tokfelületéből. Egyéb esetben nem vagy csak zsinóros bevezetővel lehet redőnyt felszerelni a későbbiekben.
Illetve persze ilyenkor is lehet mód műanyag redőny rögzítésére, amennyiben hajlandóak vagyunk a falkáva felsértésére, vagy esetleg a szigetelés megbontására. De mindenképpen egyszerűbb, ha előre figyelünk ezekre a kérdésekre, hiszen ki tudja, hogy mikor gondolnánk meg magunkat, és szeretnénk mégis alumínium redőnyökkel kiegészíteni a műanyag nyílászáróinkat.